Hakkimizda Img1
TREADMİLL EFOR TESTİ

Efor testi ile efor sırasında kalbin iş yükünü arttırarak, kalp kasının beslenmesini bozacak düzeyde bir kalp damar hastalığı olup olmadığı araştırılır.

Efor testi sırasında hastanın efor kapasitesi, efor sırasındaki kalp atımı ve kan basıncı değişiklikleri, efor sırasında herhangi bir şikayeti olup olmadığı konusunda bilgi edinilir.

Ayrıca efor sırasında sürekli EKG monitorizasyonu yapılarak kalp ritminde olabilecek değişikliklerde kayıt edilebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Treadmill efor testi nasıl yapılır?
Treadmill efor testi hastanın gögüs bölgesine yapıştırılan elektrodlar aracılığı ile kalbin monitorizasyonu sağlandıktan sonra, treadmill cihazında yürütülmesi, periyodik olarak kan basıncı ve EKG'sinin kayıt edilmesi esasına dayanır.

Efor testi için herhangi bir hazırlığa gerek varmıdır?
Hastanın hafif bir şeyler yemiş olması tercih edilir. Aç karnına veya hemen ağır bir yemek sonrası yapılması tercih edilmez.
Hastanın rahat bir pantolon, şort veya eşofman gibi bir giysi ve rahat yürüyebileceği bir spor ayakkabısı giymesi testin hasta açısından konforunu arttıracaktır.
İşlem öncesi bazı kalp ilaçlarının (özellikle hipertansiyon tedavisi için kullanılan bazı ilaçların) 1 veya 2 gün önceden kesilmesi testin duyarlılığını arttırabilir. Bu konuda kendi doktorunuza danışmanız en uygun yaklaşım olacaktır.

Efor testi ne kadar sürer?
Efor testi test öncesi hazırlığı ile birlikte ortalama 30 d. zamanınızı alır.

Efor testinin herhangi bir riski varmıdır?
Doğru endikasyonla, uygun hastalara ve doktor gözetiminde yapıldığında efor testinin riski son derece düşüktür.