Hakkimizda Img1
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ (CT)

Doktorların hastalığın tanısını koymak için kullandıkları tıbbi bir testtir.

CT özel röntgen ışınları ve bilgisayar kullanarak vücudun içerisi ile ilgili kesit kesit resimler alır. Normal röntgen incelemesine göre çok daha ayrıntılı net görüntüler elde edilir.

CT hemen hemen vücudun tüm bölgeleri ile ilgili kullanılmaktadır. Başlıcaları akciğer, karın, beyin, omurga, damarlar, kalp ve bağırsaklardır.


 

REVOLUTION CT

Revolution* CT

 

Revolution* CT ile tanışın

İnsan vücudunun içini noninvazif olarak inceleme yeteneği, bir modern zaman mucizesidir. Bu, sizin gibi CT görüntüleme uzmanları ve doktorlarının çalışmalarıyla milyonlarca insan için mümkün hale gelen bir mucize.

Zaman içinde gelişen herhangi bir teknolojide olduğu gibi, bazen sadece bir sonraki adımı atmak yeterli değildir. Öyle bir noktaya geliriz ki istediğimiz yere yalnızca büyük bir sıçramayla ulaşabiliriz.

Her hastanın ihtiyacı farklıdır.

CT sisteminiz tüm hastalarınızın en zorlu ihtiyaçlarını dahi karşılayabilseydi nasıl olurdu? Peki tüm departmanlarda klinik mükemmellik sağlamanıza yardımcı olabilseydi?

Şimdi Revolution zamanı.

Revolution CT kapsama alanı, uzaysal ve temporal çözünürlüğün bir araya gelmesiyle eksiksiz görüntü kalitesi ve klinik beceriler sunar. Revolution CT, tüm klinik alanlarınızda, devrim niteliğinde ve farklılaşmış beceriler sunmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış CT sistemidir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

CT incelemesine nasıl hazırlanmalı?
Birçok CT incelemesinde incelenecek bölgeye göre değişik hazırlık gerekmektedir. Ön hazırlık ile ilgili detaylı bilgi radyoloji teknisyeni veya doktorlarından inceleme öncesinde öğrenilir.
İnceleme öncesinde incelenecek bölge ve bölgeye yakın olan her türlü metalin çıkarılması gerekmektedir.
Bazı CT incelemelerinde inceleme sırasında kontrast madde kullanılmaktadır. Kullanılan kontrast madde ile ilgili ayrıntılı bilgi inceleme öncesinde verilecektir.
İnceleme öncesinde hamilelik veya hamilelik şüphesi radyoloji teknisyeni veya doktoruna bildirilmelidir.

İnceleme nasıl yapılır?
Özel röntgen ışınları incelenecek bölgeye gönderilir. Vücudun farklı bölgeleri, sağlıklı ve hastalıklı organlar rönten ışınını farklı absorbe ederler. Gelen veriler dedektörler aracılığı ile toplanır ve bilgisayarlarda görüntüye dönüştürülür.
Her biri yaklaşık yarım milimetre olan çok sayıda kesit elde edilir. Bilgisayarlarda çok boyutlu görüntü haline getirilerek incelenir.
İncelemesi süresi oldukça kısa olup saniyeler ile ölçülür.

İnceleme sırasında ne hissedeceğim?
CT incelemeleri genelde ağrısız ve kolay incelemelerdir.
Bazı incelemelerde gerekli olan kontrast madde alınımı sırasında sıcaklık, ağızda metalik tat benzeri duygular hissedilebilir.
İnceleme sonrasında hasta normal hayatına dönebilir.

Yarar ve zararları nelerdir?
CT günümüzde birçok hastalığın tanısı için kullanılmaktadır. Hasta için riskli olabilecek yöntemlere gerek kalmaksızın hastalığın tanısı ve tedavisi yönlendirilebilir.
İnceleme sonrasında hastanın üzerinde radyasyon kalmaz.
Kullanılan radyasyon oldukça düşük ihtimalle kansere yol açabilir. Radyasyon dozu oldukça azaltılarak tıbbi incelemeler yapılıyor olsa da incelemenin hastaya yararları göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.
İnceleme öncesinde hamile veya hamilelik riski ile ilgili bilgi verilmelidir.
Emzirme dönemindeki kadınlarda kullanılabilir. Ancak ilaç kullanılmışsa 24 saat emzirmeye ara verilmesi önerilir.
Kontrast madde kullanımına bağlı oldukça nadir olmakla birlikte alerjik reaksiyonlar görülmektedir. Bununla ilgili bilgilendirme inceleme öncesinde verilecektir. Alerjiye karşı gerekli olan ilaç ve tıbbi malzemeler her zaman bulundurulmaktadır.
Radyasyona en çok çocuklar duyarlıdır. Bu nedenle çocuklarda kullanılırken gerekliliği daha çok sorgulanmalıdır.