Hakkimizda Img1
EOS (DÜSÜK RADYASYON DOZU YÜKSEK FILM KALITESI)


Tüm vücudu veya bir bölgeyi ön-arka ve yan olarak aynı anda görüntüleyebilen X ray ile çalısan bir cihazdır.

Özelligi konvansiyonel cihazlara göre %90 daha az radrasyonla bu incelemeleri yapabilmesidir. Yapılan çalısmalarda konvansiyonel incelemelere göre %97.2 oranında daha iyi veya esit kalitede görüntü elde edilmistir.

1992 Nobel ödüllü fizikçi Georges Charpak'ın çalısmaları ile saçılan radyasyonun eliminasyonu ve detektörler ile sinyalin amplifikasyonu mümkün olmustur. Böylece düsük doz radyasyon ile inceleme yapılabilmektedir.

EOS
EOS (SKOLYOZ)


Skolyoz omurganın sırt ve bel bölgelerinde görülebilen egriligidir. Omurlar düz bir hatta olması gerekirken saga veya sola yer degistirir. Aynı zamanda kendi eksenleri etrafında döner. Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkar.

Skolyoz tanısı ayakta tüm omurgayı gösteren röntgen filmi ve muayene ile konulur. Filimlerde açı ölçülerek takip edilir. Açıya göre de tedavi yönlendirilir.

Takip islemi çocuklarda toplamda oldukça yüksek radyasyon kullanımını gerektirmektedir. EOS ile bu doz 10 da 1'e inmektedir. Benzer takip kifoz hastalıgında da gereklidir.

EOS
EOS (Alt Ekstremitenin Açısal Bozuklukları)


Alt ekstremite ameliyatları öncesinde planlama ve ölçüm amaçlı kullanılmaktadır. Bacaklardaki olası bozuklukları konvansiyonel röntgene göre daha iyi göstermektedir. 3 boyutlu modelleme yaparak diz ve kalça artroplasti ameliyatları öncesi planlamaya yardımcı olmaktadır.

EOS
SIKÇA SORULAN SORULAR

EOS incelemesi için gerekli ön hazırlıklar nelerdir?
Ön hazırlık gerekmemektedir.

EOS incelemesi ne kadar sürer?
10-20 sn. aralıklarında sürmektedir.