Hakkimizda Img1
ELEKTROKARDİYOGRAFİ (EKG)

Kalbin elektriksel aktivitesinin cilde uygulanan yüzey elektrodları ile grafiksel olarak kayıt edilmesidir. Kardiyolojinin en uzun geçmişe sahip olmakla birlikte bazı kalp hastalıklarının tanısında ve kalp ritim bozukluklarının değerlendirilmesinde önemini korumaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Elektrokardiyografi nasıl yapılır?
Hasta sırt üstü yatar pozisyonda iken göğüste belli bölgelere, kol ve bacaklara uygulanan elektrodlar aracılığı EKG yapılır. Ağrısız, kolay ve hızlıdır.
İlaç kullanılmaz.

EKG tetkiki ne kadar zaman alır?
Bir EKG'nin çekilmesi en fazla birkaç dakika sürer.

EKG çekilmesinin vücuda herhangi bir zararı var mı dır?
EKG çekilmesinin vücuda hiçbir zararı yoktur. İşlem sonrasında günlük aktivitelere dönülebilir.

EKG ne gibi bilgiler sağlar?
Basit bir EKG tetkiki kalbiniz hakkında çok çeşitli bilgiler sağlayabilir. Ancak EKG de her bilgi kalıcı değildir. Bu yüzden bazen altta yatan ciddi kalp problemi olmasına rağmen EKG normal olabilir. Örneğin göğüs ağrısı veya çarpıntı sırasında çekilen EKG de bir takım anormallikler varken, göğüs ağrısı veya çarpıntı geçtikten sonra anormallikler tamamen ortadan kalkabilir. Bu yüzden özellikle şikayet anında çekilen EKG değerlidir ve bazen sık aralıklarla tekrarlanması gerekebilir. Ancak geçirilmiş bir kalp krizinin bulgusu veya kalp kasında kalınlaşmaya ait EKG delilleri kolay kolay kaybolmaz. Bu yüzden Eski EKG'lerinizin saklanması bazen yeni gelişecek anormallikleri değerlendirmek açısından karşılaştırmada anlamlıdır.